Rekuperatoriai

Ortakių pajungimas

Montavimo variantas

Maksimalus oro srautas

Integruoto el. teno galia

Šilumokaitis

Įrenginio matmenys (PxAxG), mm

Garso galia prie korpuso

Wi-Fi valdymo galimybė

Vidinio bloko spalva

Kilmės šalis

Garantija

Gamintojas

Filtras

Rekuperatorius – jaukių namų priežastis.

Rekuperatorius, tai vėdinimo įrenginys, ventiliatorių pagalba per šilumokaitį traukiantis orą iš lauko į patalpas ir atvirkščiai, užtikrinantis minimalius šilumos nuostolius. Priklausomai nuo šilumokaičio tipo, įrenginio kokybės ir komponentų efektyvumo, rekuperatorius gali sugrąžinti net iki 95% šilumos. Rekuperatoriuje įrengti filtrai taip pat filtruoja orą, todėl sustabdomas kenksmingų oro dalelių patekimas į patalpas – žiedadulkių, vabzdžių, dulkių ir kt. Įsirengę rekuperatorių būste galite mėgautis šviežiu ir gaiviu oru, be šilumos nuostolio.

Kodėl reikalingas rekuperatorius?

1. Geresnė savijauta.

Ilgiau būnant namuose, neatidarius langų ir be tinkamos ventiliacijos, jaučiamės prasčiau dėl nepakankamo deguonies kiekio ore. Prasta miego kokybė, energijos trūkumas ir bloga nuotaika, gali būti priežastis to, kad patalpos yra prastai vėdinamos. Įsirengus rekuperacinę sistemą, oras namuose tampa toks pat gaivus, kaip ir lauke. Dėl naudojamo oro filtravimo, oras gali būti netgi švaresnis.

2. Mažesnės šildymo išlaidos.

Galima sakyti, kad visas vėdinimo problemas išspręndžia atidarytas langas. Bet ar tikrai visada prisimename juos reguliariai atidarinėti? Atidarius langą, galima pamiršti jį uždaryti, nuo to kenčia jūsų būsto saugumas. Šildymo sąskaita labai stipriai auga, atidarinėjant langus šaltojo sezono metu. Įsirengus rekuperacinę sistemą, pamiršite visas bėdas taupiai. Rekuperatorius sumažins jūsų šildymo išlaidas, užtikrins sveiką ir gaivų orą patalpose visus metus.

3. Nesikaupia drėgmė.

Įprastinė namų veikla generuoja drėgmę – dušas, vonia, kriauklė, skalbiniai, maisto ruošimas, arbatinukas. Jei nėra sudarytos sąlygos drėgmės balansui palaikyti, ji turi kažkur pasišalinti, nes kitaip pradės neigiamai veikti namų aplinką. Kai patalpose nėra vėdinimo, drėgmė nepasišalina ir lieka ore, dėl per didelio drėgmės kiekio gali pradėti kauptis pelėsis, kondensatas, padidėja susirgimo rizika. Patalpos tampa tvankios, jose nemalonu būti. Rekuperatoriai turintys entalpinius ir rotacinius šilumokaičius, balansuoja drėgmę, todėl efektyvus būdas drėgmės pašalinimui – rekuperacinė sistema. Rekuperatoriaus šilumokaičio šilumos grąžinimo efektyvumas gali būti net iki 95%, todėl nėra jokių rūpesčių visais metų laikais.

Kaip išsirinkti rekuperatorių?

1. Rekuperatoriaus šilumokaičio tipas – priešpriešinių srautų arba rotacinis.

Dabar įprastai renkamasi tarp šių dviejų tipų rekuperatorių. Ir vienas ir kitas turi savų pliusų, todėl trumpai apie juos:

Rotacinis rekuperatorius – šilumos mainai vyksta per apvalų besisukantį rotorių. Deklaruojamas žemesnis įprastas šilumogrąžos efektyvumas, tačiau prie minusinių temperatūrų rotaciniai šilumokaičiai yra efektyvesni, nes nenaudojami papildomi tenai nuo užšalimo. Rotacinis šilumokaitis balansuoja drėgmę, nesausina patalpų, todėl puikiai tinka patalpose kur nėra užtikrinamas drėgmės balansas. Priklausomai nuo situacijos ir aplinkybių, yra galimybė persiduoti kvapams. Nesikaupia kondensatas, todėl nereikalingas drenažo nuvedimas.

Priešpriešinių srautų rekuperatorius – šilumos mainai vyksta per stacionarų, dažniausiai šešiakampio formos šilumokaitį. Šilumokaityje tiekiamas ir šalinamas oras iškarto juda skirtingais priešpriešiniais kanalais todėl šio tipo rekuperatorių efektyvumas įprastinėmis sąlygomis yra aukštesnis, nei rotacinių. Judantis oras nesimaišo, nes tiekiamas oras, niekada nepakliūva į šalinamo oro kanalą, todėl nėra galimybių kvapų persidavimui. Dėl tos pačios priežasties, dingsta galimybė balansuoti drėgmei, todėl atsiranda rizika patalpų išsausėjimui arba pertekliniam drėkinimui. Galima rinktis entalpinį priešpriešinį šilumokaitį – šie balansuoja drėgmę, tačiau yra brangesni. Šilumokaityje kaupiasi kondensatas, todėl iš rekuperatoriaus reikalingas drenažo nuvedimas. Kad kondensatas neužšaltų, prie minusinės temperatūros yra jungiami šildymo tenai, todėl žiemą sumažėja rekuperatoriaus efektyvumas.

2. Rekuperatoriaus pajungimo (montavimo) variantas ir apžiūros pusė

Galima rinktis iš 3 rekuperatoriaus pajungimo (montavimo) variantų – horizontalus, vertikalus arba palubinis.

Horizontalaus pajungimo rekuperatoriuose, ortakiai jungiami horizontalioje padėtyje – į rekuperatoriaus šonus. Vertikalaus pajungimo – vertikaliai, į rekuperatoriaus viršų. Palubiniai rekuperatoriai yra panašūs į horizontalius, tačiau skirti montuoti ant lubų – yra mažesnių aukščio gabaritų. Pajungimo variantas parenkamas pagal numatomą rekuperatoriaus montavimo vietą ir ortakių išvedžiojimą, jų prijungimo galimybes. Dėl ortakių prijungimo patogumo, reikia atsižvelgti ir į rekuperatoriaus apžiūros pusę. Jos būna dvi – kairinė arba dešininė. Tarp šių dviejų variantų, skiriasi tik ortakių prijungimo į rekuperatorių vietos. Priklausomai nuo to, kaip iki rekuperatoriaus ateina patalpų ir lauko ortakiai, galima išsirinkti sau patogesnį variantą.

3. Rekuperatoriaus galia – tiekiamo ir šalinamo oro našumas (m3/h)

Rekuperatoriai yra skirstomi intervalais pagal galią, dažniausiai įrenginiai turi bent 150m3/h maksimalų oro srautą, prie 100 pA. Svarbu tinkamai pasirinkti rekuperatoriaus galią, kad oro tiekimas ir šalinimas būtų efektyviausias. Optimaliausia, kad pilnai sukonfiguruotas rekuperatorius įprastiniu rėžimu dirbtų 70% visos galios. Prie oro perdavimo sumažėjimo, gali prisidėti ir aukštesnės klasės filtrai, todėl jeigu planuojate dėti aukštesnės filtravimo klasės filtrus, iš anksto įvertinkite, kad reikės ir šiektiek galingesnio rekuperatoriaus. Gyvenamosiose patalpose, oras turi persikeisti 1 kartą per valandą, taigi jeigu visų vėdinamų patalpų tūris yra 250m3, rekuperatorius turės paduoti ir ištraukti 250m3/h oro. Kad tai vyktų optimaliai ir ekonomiškai, jums reikės bent 350m3/h maksimalaus oro našumo rekuperatoriaus. Priklausomai nuo ortakių išsidėstymo, gali reikėti ir galingesnio įrenginio, jei yra padidėjęs pasipriešinimas.

4. Automatikos ir valdymo galimybės

Standartinėje komplektacijoje, rekuperatoriai yra valdomi per laidinius pultelius. Priklausomai nuo gamintojo, šis pultelis gali būti įskaičiuotas į rekuperatoriaus kainą, arba perkamas papildomai. Perkant pultelius papildomai, dažnai galite pasirinkti iš kelių variantų – pigesnių pultelių su paprastais mygtukais, arba brangesnių, su liečiamu ekranu. Dėl valdymo patogumo, nedidelio kainos skirtumo ir namų interjero, populiariausias pasirinkimas yra valdymo pultelis su liečiamu ekranu. Rekuperatoriuose gali būti integruotas ir interneto modulis, o jeigu tokio nėra – dažniausiai juos galima įsigyti papildomai. Tokiu būdu valdymas tampa dar patogesnis, nes valdyti ir programuoti įrenginį galėsite su išmaniuoju telefonu.

Rekuperatoriaus montavimas

Rekuperatoriaus sumontavimas gali būti paskutinis rekuperacinės sistemos įrengimo etapas. Svarbiausia, kad pirmojo etapo darbai – ortakių, fasoninių dalių ir kitų komponentų išvedžiojimas ir pajungimas būtų atlikti kokybiškai. Tuomet ir rekuperatorius tarnaus ilgai, nesusidursite su bereikalingomis problemomis. Dėl nekokybiško ortakių išvedžiojimo, gali atsirasti kondensato kaupimasis ir nutekėjimas, nepageidaujami judančio oro garsai, švilpimas, gali sumažėti rekuperatoriaus efektyvumas. Pats rekuperatorius, priklausomai nuo pajungimo varianto, montuojasi skirtingai. Ant žemės statomi vertikalūs arba horizontalūs įrenginiai susimontuos kur kas lengviau, nei prie lubų tvirtinami palubiniai įrenginiai. Taip pat svarbu užtikrinti tinkamą priėjimą prie rekuperatoriaus, kad būtų lengva atlikti eksploatacinius darbus ar remontą. Palubiniams įrenginiams, gipsininkai turi pasirūpinti revizinėmis priėjimo durelėmis lubose. Geriausia iš anksto nusimatyti, kur patalpose jums būtų patogiausia valdyti rekuperatorių. Iki tos vietos, reikės atvesti komunikacinį kabelį nuo įrenginio, kad būtų galima pajungti ir pakabinti valdymo pultelį.

Rekuperatoriaus eksploatacija

Rekuperatorius nereikalauja didelės priežiūros. Svarbu, kad viskas būtų padaryta tinkamai iš anksto. T.y. kad ortakių sistemos išvedžiojimas, komponentų sudėjimas ir rekuperatoriaus sumontavimas būtų atlikti kokybiškai. Tokiu būdu išvengsite pasikartojančių rūpesčių ir gedimų, susijusių su kondensato nutekėjimu, sumažėjusiu sistemos efektyvumu, oro švilipimu ir kitomis bėdomis. Tinkamai sumontuoto, sukonfiguruoto ir paleisto rekuperatoriaus vienintelė eksploatacija – oro filtrų keitimas. Atitinkamai nuo rekuperatoriaus automatikos, apie užsikišusius filtrus šis gali pranešti automatiškai. Antraip oro filtrų užterštumą reikės tikrinti patiems arba reguliariai keisti rekomenduojamais intervalais (kas 3 mėn.)

Per daug informacijos?

Kreipkitės į mus, apačioje nurodytais kontaktais ir padėsime visais rekuperacijos klausimais. Išrinksime įrenginį, paruošime montavimo darbų ir medžiagų samatą, sumontuosime, sukonfiguruosime ir paleisime. Padarysime jūsų namus jaukesnius ir gaivesnius, suteiksime garantiją, kad gyventi būtų ramiau.