Geoterminis šildymas – iki 65% mažesnės išlaidos šildymui
Įsivaizduokite, kad efektyviai šildote ir vėsinate savo namus naudodami natūralią žemės energiją. Tai ne tik mokslinės fantastikos idėja, bet ir Lietuvoje vis labiau populiarėjanti realybė. Geoterminis šildymas siūlo tvarius ir energiją taupančius sprendimus, užtikrinančius komfortišką gyvenamąją aplinką šaltomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Taigi, patyrinėkime geoterminės energijos sritį ir išsiaiškinkime, kodėl ji yra išskirtinis pasirinkimas namams ar įmonėms mūsų šalyje.
Kuo geoterminis šildymas yra patrauklus
Vienas iš pagrindinių geoterminio šildymo privalumų – aukštas energijos vartojimo efektyvumas. Įvairiose vietovėse požeminė temperatūra gali skirtis dėl grunto savybių, tačiau išlieka tokia pati visais metų laikais. Naudodami stabilią 8-15°C požeminę temperatūrą namams šildyti ir vėsinti, galite nemenkai susimažinti savo išlaidas – net iki 65% šildymui ir 30% vėsinimui.
Galimybė keisti šilumos perdavimo kryptį ir tiekti šilumą arba vėsą yra kita puiki šių šilumos siurblių savybė. Kadangi tai užtikrina mažesnius temperatūros svyravimus pastatų viduje skirtingais metų laikais nei įprastos sistemos, tai taip pat suteikia papildomo komforto. Taip pat šis geoterminis šildymas mažina poveikį aplinkai, nes remiasi atsinaujinančiu energijos šaltiniu ir pasižymi gerokai mažesne CO2 emisija nei tradicinės sistemos.
Nors pradinės investicijos į geoterminio šilumos siurblio įrengimą yra didesnės nei į kitas šildymo sistemas, tačiau dėl ilgalaikio energijos taupymo ir galimybių pasinaudoti valstybės teikiamomis paramomis, Lietuvoje ši investicija pilnai atsiperka. Kadangi įrangai keliami priežiūros reikalavimai yra nedideli ir ji yra ilgaamžė, tai patikimas pasirinkimas tiek individualių namų, tiek komercinių patalpų savininkams.
Kaip veikia geoterminis šilumos siurblys
Geoterminis šilumos siurblys – tai šildymo ir vėsinimo sistema, kuri išnaudoja stabilią žemės gelmių temperatūrą. Jis veikia perduodamas šilumą iš žemės žiemą, kad sušildytų jūsų namus, o vasarą atvirkščiai – šiluma siunčiama iš namų ir į žemę.
Yra įvairių geoterminių šilumos siurblių sistemų, kurių kiekviena pasižymi unikaliu įrengimo procesu ir tinkamumu skirtingoms aplinkoms. Pavyzdžiui, uždaro ciklo sistemose šilumnešis skystis (dažniausiai tai būna vandens ir antifrizo tirpalas) keliauja užkastais vamzdžiais. Priklausomai nuo turimo sklypo ploto ir dirvožemio sąlygų, šios sistemos gali būti įrengtos su horizontaliomis arba vertikaliomis linijomis. Atvirosiose sistemose, šiluma išgaunama arba atiduodama cirkuliuojant vandeniui iš pavyzdžiui tvenkinio. Šis metodas šiek tiek efektyvesnis, nes paprastas vanduo geriau perneša šilumą nei vandens ir tirpalo mišinys, tačiau reikėtų įvertinti ir laukiančias priežiūros išlaidais dėl korozijos, užteršimo mineralų sankaupomis ar organinėmis medžiagomis.
Geoterminio šildymo sistemą sudaro keturi pagrindiniai komponentai: šilumokaitis, šilumos siurblys, ortakiai arba šildomų grindų sistema ir rezervinė šildymo sistema. Šilumokaitis – tai požeminė vamzdžių sistema, kuria cirkuliuoja šilumą perduodantis skystis. Žiemą šiluma sugeriama iš žemės, o vasarą šis procesas vyksta atvirkščiai – skystis paima šilumą iš jūsų namų ir atiduoda ją į žemę. Šį šilumos perdavimo procesą palengvina šilumos siurblio įrenginys, kuris suspaudžia ir išplečia šilumnešį, kad jis galėtų sugerti ir atiduoti šilumą. Ortakiais arba šildomomis grindimis šiluma būna paskirstoma jūsų name. Galiausiai, esant ekstremalioms oro sąlygoms, kai reikia papildomų pajėgumų, naudojama rezervinė šildymo sistema.
Geoterminis šildymas Lietuvoje
Tokios sistemos Lietuvoje komerciniais tikslais naudojamos biurų pastatuose, mokyklose, universitetuose ir pramonės įmonėse. Didelį plotą turinčiose įstaigose geoterminis šildymas ypatingai naudingas, nes mažina energijos sąnaudas irpoveikį aplinkai, bei sutaupo didžiules pinigų sumas.. Daugybė realių sėkmingų sistemų įrengimo pavyzdžių Lietuvoje rodo, jog geoterminis šildymas naudingas įvairiose aplinkose – nuo privačių namų ar daugiabučių iki didelių komercinių projektų.
Absoliučia dauguma atvejų yra įsirengiama horizontali sistema, kuri yra kiek pigesnė, bet užima žymiai daugiau vietos: 200 kvadratinių metrų ploto namui su 10kW galios siurbliu reikėtų maždaug 8 arų žemės kolektoriaus įrengimui. Šiame plote virš vamzdyno negalės būti jokių statinių, klojamų trinkelių ar sodinamų medžių nes jis energiją gaus iš surinktos saulės šilumos. Tuo tarpu vertikali sistema pareikalautų tik apie 20-40 kvadratinių metrų ploto su 10-20 grežinių iki 40 metrų gylio.
Svarstant galimybę įsirengti geoterminį šilumos siurblį, reikėtų atsižvelgti į keletą veiksnių:
- Vietos klimatas ir grunto sąlygos turės įtakos sistemos efektyvumui ir įrengimui.
- Jums reikės pakankamai vietos požeminiams vamzdžiams horizontaliai arba vertikaliai įrengti.
- Apsvarstykite savo biudžetą, galimas finansavimo galimybes ir galimą ilgalaikį elektros energijos sąskaitų sumažėjimą.
Norint išsirinkti geriausiai jūsų poreikius atitinkančią geoterminio šilumos siurblio sistemą, labai svarbu bendradarbiauti su profesionaliu montuotoju, kuris gali įvertinti jūsų objektą ir rekomenduoti tinkamiausią variantą. Jis taip pat gali padėti jums prižiūrėti visą procesą ir užtikrinti sėkmingą įrengimą. Sistemos instaliacija apima kelis etapus, pradedant vietos įvertinimu. Šio etapo metu profesionalus montuotojas įvertins jūsų patalpas ir sklypą, kad nustatytų tinkamiausią sistemos tipą ir vietą požeminiams vamzdžiams.
Prieš pradedant įrengimą teks pasiruošti šiuos dokumentus:
- Žemės sklypo planas.
- Statybos leidimas.
- Nekilnojamojo turto pažyma iš registrų centro.
- Pastato šildymo techninis projektas su šilumos siurblio galingumu ir gręžinių kiekiu bei vamzdžių metražu.
- Nesenesnė nei 1 metų topografinė sklypo nuotrauka
Susitvarkius dokumentus, montuotojas iškas tranšėjas arba padarys gręžinius, sumontuos požeminius vamzdžius ir prijungs sistemą prie esamų jūsų namo ortakių ar šildomų grindų sistemos.
Uždaro ciklo sistemos priežiūra
Dėl mažo judančių dalių kiekio šią šildymo sistemą paprasta prižiūrėti. Užtenka žinoti 5 dalykus:
- Reguliariai patikrinkite kondensato vonelę, ar ten nesirenka vanduo ir reikalui esant jį išpilkite.
- Valykite arba keiskite oro filtrus kas 6 – 9 mėnesius. Būtinai ant filtro arba kalendoriuje pasižymėkite datą kada tai darėte, kad nepamirštumėte.
- Apžiūrėkite į šilumos siurblį įeinančius ir iš jo išeinančius vamzdžius, ar jie atrodo sandarūs ir ar niekur nepastebite besisunkiančio skysčio.
- Atkreipkite dėmesį į šilumnešio lygį, ar jis nėra sumažėjęs.
- Kas 1-2 metus planuokite profesionalią uždaro ciklo šilumos siurblio techninę apžiūrą. Specialistas išvalys šilumokaičius, patikrins šaldymo skysčio lygį, termostatą ir valdiklius bei požeminę dalį.
Geoterminis šildymas kaip investicija
Geoterminis šildymas yra puiki investicija, kuri padidins jūsų turto vertę ir užtikrins patikimą, ekologišką ir ekonomišką temperatūros reguliavimo namuose sprendimą.
- Teisė į lengvatas ir mokesčių lengvatas. Aplinkos apsaugos ministerija pripažįsta geoterminio šildymo privalumus ir siūlo paskatas bei mokesčių lengvatas namų savininkams, įsirengusiems šias sistemas. Pasinaudoję šiomis programomis, galite gerokai sumažinti įrengimo išlaidas, todėl geoterminis šildymas tampa dar patrauklesne investicija.
- Ši technologija tampa vis populiaresnė tarp ūkiškų nekilnojamojo turto savininkų, ir ne veltui, nes tai yra patikimas būdas padidinti savo turto rinkos vertę. Geoterminis šildymas patrauklus ekologiškai sąmoningiems pirkėjams, kurie ieško tvarių ir energiją taupančių sprendimų. Konkurencingoje nekilnojamojo turto rinkoje namas su geoterminiu šildymu išsiskirs iš kitų, sulauks daugiau pasiūlymų ir bus greičiau parduotas.
- Mažesnės energijos sąskaitos. Geoterminio šildymo sistemos yra neįtikėtinai efektyvios – jos sunaudoja iki 65 % mažiau energijos nei tradiciniai šildymo būdai. Taigi galite tikėtis, kad jūsų sąskaitos už energiją gerokai sumažės. Be to, kadangi energijos kainos nuolat auga, šis efektyvumas reiškia ilgalaikį taupymą, kuris su kaupu kompensuos pradines investicijas į sistemą.
- Geoterminis šildymas dar patrauklesnis dėl savo ilgaamžiškumo. Po žeme užkastas vamzdynas gali tarnauti net iki 50 metų, o pastato viduje stovintis šilumos siurblys iki 25 metų.
- Mažesnis anglies dioksido pėdsakas. Investuodami į geoterminį šildymą aktyviai prisidedate prie kovos su klimato kaita. Geoterminis šildymas išskiria gerokai mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, lyginant su tradiciniais šildymo būdais. Pasirinkdami tvaresnį namų šildymo būdą, didinate savo turto vertę ir darote teigiamą poveikį aplinkai.
Susisiekime
MB „Klimato sprendimai” specializuojasi šildymo sistemose, pritaikytose prie konkrečių Lietuvos poreikių. ne tik pažįstame unikalų mūsų gražios šalies klimatą ir reljefą, bet ir suprantame, kad daugeliui namų savininkų labai svarbu prieinama kaina. Todėl siūlome konkurencingus geoterminio šildymo sistemų sprendimus, užtikrindami, kad už savo investicijas gausite geriausią rezultatą. Tikėdami ilgalaikiais santykiais su klientais, esame pasirengę išspręsti visus rūpimus klausimus ir problemas, kurių galite turėti įrengimo metu ir po jo.
Pasinaudokite galimybe investuoti į tvarų, ekonomišką ir patikimą šildymo sprendimą savo namams. Susisiekite su mumis telefonu +370 610 42778, arba el. paštu [email protected] ir susitarsime dėl konsultacijos, bei sužinosite apie mūsų vietoje pritaikytų geoterminio šildymo sistemų privalumus!