Oro kondicionierių ir rekuperatorių filtrai: ką reiškia G4, M5 ir F7 ženklinimas?
Pastaruosius kelerius metus oro kokybei, ypač patalpų viduje, skiriama daug dėmesio. Šios temos žvaigždės yra kuklūs filtrai, užtikrinantys mūsų oro kondicionierių ir rekuperatorių efektyvumą. Vis dėlto skirtingi filtrų tipai ir įvairūs jų žymėjimai, pavyzdžiui, F7, M5, G4 ir kiti, dažnai sukelia naudotojams painiavos jausmą. Šio straipsnio tikslas – paaiškinti vėdinimo ir vėsinimo sistemų filtrų svarbiausius aspektus.
Nors pagrindinė jų paskirtis – gerinti oro kokybę, dėl nevienodų abiejų sistemų užduočių, šiek tiek skiriasi ir tai kaip veikia kondicionierių ir rekuperatorių filtrai .
Oro kondicionierių filtrai
Oro kondicionieriai yra geriausi mūsų draugai karštomis, svilinančiomis dienomis. Jie atvėsina orą mūsų namuose ir biuruose. Be šios pagrindinės funkcijos, oro kondicionieriai labai svarbūs palaikant patalpų oro kokybę. Oro kondicionierių filtrai yra skirti orui valyti, iš jo pašalinti dulkes, žiedadulkes, pelėsių sporas ir kitas kietąsias daleles, kurios gali neigiamai paveikti oro kokybę ir pabloginti alergijas bei kvėpavimo takų būklę.
Šie filtrai sulaiko šias daleles, kai oras pro juos teka, todėl šie teršalai nepatenka atgal į patalpas. Oro kondicionieriaus filtro efektyvumo laipsnis labai priklauso nuo jo tipo ir dalelių, kurias jis skirtas filtruoti, dydžio.
Rekuperatorių filtrai
Rekuperatoriai, kitaip vadinami rekuperaciniais ventiliatoriais, turi kitą paskirtį. Jie pirmiausia naudojami vėdinimui palengvinti, užtikrinant nuolatinį šviežio oro tiekimą ir kartu sumažinant energijos nuostolius. Tai pasiekiama perduodant šilumą iš išeinančio oro į įeinantį šviežią orą šildymo sezono metu. Na, o vasarą šis procesas vyksta atvirkščiai.
Rekuperatorių filtrai užtikrina, kad įeinančiame šviežiame ore nebūtų teršalų, o tai būtina, kad rekuperatorius veiktų optimaliai. Jie neleidžia sistemoje kauptis dalelėms, kurios galėtų trukdyti šilumos atgavimo procesui ir mažinti bendrą efektyvumą.
Kodo įveikimas: Filtrų žymėjimas
Mįslingos žymos ant filtrų, pavyzdžiui, F7, M5 ir G4, yra ne tam, kad jus suklaidintų. Jie yra Europos filtrų klasifikavimo standarto (EN779:2012) dalis ir reiškia filtro tankį ir efektyvumą. Kodai skirstomi į šias klases:
F klasės filtrai (smulkūs filtrai)
- F klasės filtrai sulaiko mažesnes 0,4-1 mikrometro daleles, todėl juos praktiška naudoti smulkių dulkių, žiedadulkių, pelėsių sporų ir smulkesnių alergenų filtravimui.
- Paprastai naudojami komercinėse ir pramoninėse patalpose, kur reikalinga aukšta oro kokybė, pavyzdžiui, laboratorijose ar ligoninėse.
M klasės filtrai (vidutiniai filtrai)
- M klasės filtrai sulaiko 1-3 mikrometrų dydžio daleles, todėl veiksmingai sulaiko dulkių erkutes, pelėsių sporas ir žiedadulkes.
- Šie filtrai dažnai naudojami komercinėse ŠVOK sistemose ir oro valymo įrenginiuose namuose bei biuruose, nes padeda sumažinti alergenų kiekį aplinkoje.
G klasės filtrai (stambūs filtrai)
- G klasės filtrai gali sulaikyti didesnes 10 mikrometrų ar didesnes daleles, įskaitant dulkes, kilimų pluoštus ir kitas dideles ore esančias daleles.
- Naudojami kaip išankstiniai ŠVOK filtrai, siekiant prailginti toliau sistemoje esančių filtrų tarnavimo laiką ir pagerinti bendrą sistemos efektyvumą.
H klasės filtrai (HEPA filtrai)
- Pavyzdys: H13 filtrai
- H klasė yra HEPA (high efficiency particulate air) filtrai, kurie gali sulaikyti ne mažiau kaip 99,95 % 0,3 mikrometro dalelių, veiksmingai sulaikydami smulkias dulkes ir kitas mikroskopines daleles, pavyzdžiui, dūmus, dulkių erkutes, žiedadulkes, naminių gyvūnėlių pleiskanas ir net tam tikras bakterijas bei virusus.
- Dažnai naudojami sveikatos priežiūros įstaigose, laboratorijose arba namuose, kur žmonės turi stiprias alergijasi arba serga kvėpavimo takų ligomis.
Anglies filtrai
- Funkcija: Aktyvuotos anglies filtrai puikiai sugeria dujas, kvapus ir lakiuosius organinius junginius (LOJ), kurių kietųjų dalelių filtrai negali pašalinti.
- Naudojami namų ir biurų oro valytuvuose kvapams ir kenksmingoms cheminėms medžiagoms pašalinti, pagerinant patalpų oro kokybę ir komfortą.
Svarbu pažymėti, kad kuo didesnis skaičius po klasės raidės, tuo efektyvesnis filtras yra konkrečioje klasėje. Todėl F9 filtras lenkia F7 filtrą, M6 filtras lenkia M5 filtrą ir t. t.
Oro kondicionierių ir rekuperatorių filtrų skirtumai
Nors jie abu atlieka svarbų vaidmenį palaikant patalpų oro kokybę, oro kondicionierių ir rekuperatorių filtrai skiriasi keliais aspektais:
Oro kondicionierių filtrai dažniausiai yra didesni, nes jie turi apdoroti daugiau oro. Rekuperatorių filtrai paprastai yra mažesni, nes jie filtruoja tik įeinantį šviežią orą.
Filtrų klasės pasirinkimas priklauso nuo oro kokybės reikalavimų. Paprastai gyvenamosios paskirties rekuperatoriai gali efektyviai veikti su G arba M klasės filtrais. Tuo pat metu komercinės ar pramoninės paskirties oro kondicionieriams dėl aukštesnių oro kokybės reikalavimų gali prireikti F klasės filtrų.
Kadangi oro kondicionierių filtrai apdoroja didesnį oro kiekį, kuriame gali būti daugiau teršalų, juos paprastai reikia dažniau keisti. Ir atvirkščiai, rekuperatorių filtrai gali tarnauti ilgiau tarp keitimų.
Didelio efektyvumo filtrai, pavyzdžiui, F klasės filtrai, užtikrina geresnę oro kokybę, tačiau dėl didesnio oro pasipriešinimo gali padidinti oro kondicionierių energijos sąnaudas. Rekuperatoriai gali užtikrinti tinkamą oro kokybę naudodami mažiau efektyvius filtrus ir taip optimizuoti energijos vartojimo efektyvumą.
AC įrenginių ir rekuperatorių filtrų keitimas
Oro kondicionierių filtrai sulaiko dulkes, žiedadulkes ir kitas ore esančias daleles, todėl pagerėja patalpų oro kokybė ir išsaugomas įrenginio efektyvumas. Nors keitimo dažnumas priklauso nuo daugelio veiksnių, bendra taisyklė AC filtrus keisti kas 60-90 dienų. Šis terminas gali skirtis priklausomai nuo naudojimo, oro kokybės ir naudojamo filtro tipo.
Rekuperatoriai užtikrina nuolatinį šviežio oro tiekimą ir sumažina energijos nuostolius. Rekuperatorių filtrai neleidžia kauptis teršalams, kurie gali turėti įtakos sistemos veikimui. Kadangi šie filtrai apdoroja mažesnį oro kiekį nei kondicionierių filtrai, jie paprastai gali tarnauti ilgiau. Įprastas rekuperatorių filtrų keitimo intervalas yra kas 3-6 mėnesius. Tačiau tam įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip lauko oro kokybė ir rekuperatoriaus naudojimo intensyvumas.
Filtrų keitimo dažnumui įtakos turi ir jūsų turimo kondicionavimo įrenginio tipas. Pavyzdžiui, konsoliniai įrenginiai yra laisvai pastatomi arba prie sienos tvirtinami įrenginiai, populiarūs dėl to, kad juos lengva montuoti. Šie įrenginiai paprastai turi mažesnius filtrus, kuriems reikia dažniau skirti dėmesio. Todėl šiuos filtrus patartina keisti arba valyti kas 4-6 savaites, priklausomai nuo naudojimo ir oro kokybės.
Kita vertus, kanaliniuose įrenginiuose arba ortakinėse sistemose dažnai būna didesni centriniai filtrai. Ir nors šie filtrai apdoroja didesnį oro kiekį, juos reikia keisti kas 2-3 mėnesius, priklausomai nuo oro kokybės. Kasetiniai įrenginiai, montuojami į lubas ir dažniausiai naudojami komercinėse patalpose, apdoroja didesnį oro kiekį ir galimai daugiau teršalų. Todėl jų filtrus, priklausomai nuo aplinkos, gali tekti keisti kas 1-2 mėnesius.
Oro kondicionierių ir rekuperatorių filtrų priežiūra ir keitimas
Vienas iš svarbiausių dalykų, užtikrinančių, kad jūsų ŠVOK sistema ir toliau veiktų optimaliai ir teigiamai prisidėtų prie patalpų oro kokybės, yra reguliari sistemos filtrų priežiūra ir keitimas. Tačiau dažnai į šį aspektą atkreipiamas dėmesys tik tada, kai ŠVOK sistema pradeda rodyti sumažėjusio efektyvumo požymius arba labai pablogėja patalpų oro kokybė. Štai kodėl būtina prižiūrėti ir keisti oro kondicionieriaus ir rekuperatoriaus filtrus.
Apibendrinant galima teigti, kad reguliari filtrų priežiūra ir keitimas ne tik padidina ŠVOK sistemos efektyvumą ir ilgaamžiškumą, bet ir gerokai pagerina patalpų oro kokybę. Įtraukite tai į savo įprastą namų priežiūrą, kad galėtumėte mėgautis komfortiška ir sveika patalpų aplinka. Kaip visada, konkrečių nurodymų ieškokite savo ŠVOK sistemos vadove arba kreipkitės patarimo į mūsų specialistus elektroniniu paštu [email protected].