Kam reikalingas rekuperatorius? 2 pagrindinės priežastys
Kam reikalingas rekuperatorius naujai pastatytame name?
Pagal Europos Sąjungos reglamentus, Lietuva nuo 2021 m. sausio 1 d. įpareigoja naujai statomiems pastatams ar jų dalims atitikti A++ energinio naudingumo klasės reikalavimus.
Todėl vis labiau auga rekuperatorių poreikis, nes jie gali padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kuomet išeinančia šiluma iš anksto pašildomas įeinantis oras.
Vėdinimo sistemos yra labai svarbios norint palaikyti sveiką gyvenamąją aplinką, o šilumos atgavimo įrenginiai žengia šios technologijos priešakyje. Trumpai pažvelkime į jų tipus, pliusus, bei galimus minusus ir atsakykime į klausimą kam reikalingas rekuperatorius jūsų namuose.
Pagrindiniai šilumos atgavimo sistemų tipai
- Centralizuotose rekuperacijos sistemose yra vienas įrenginys, paprastai įrengtas palėpėje arba rūsyje. Tada po visą pastatą išvedžiojami ortakiai, kad oras būtų tiekiamas ir ištraukiamas iš kiekvienos patalpos. Centralizuotos sistemos paprastai labiau tinka didesnėms patalpoms, o jų įrengimas gali būti sudėtingesnis.
- Decentralizuotose sistemose kiekviename kambaryje ar patalpoje įrengiami keli mažesni įrenginiai, kitaip dar vadinami mini rekuperatoriais, kurie tiekia ir ištraukia orą iš kiekvienos patalpos. Todėl decentralizuotos sistemos paprastai labiau tinka mažesnėms patalpoms, o jų įrengimas gali būti ekonomiškesnis.
Abi mechaninio vėdinimo su šilumos atgavimu sistemos įsiurbia šviežią orą iš lauko ir ištraukia užsistovėjusį orą iš patalpų vidaus. Šviežias oras filtruojamas, pašildomas ir tiekiamas į patalpas, o užsistovėjęs oras praleidžiamas per šilumokaitį, kad būtų atgauta šiluma, ir tuomet išleidžiamas į lauką. Tai padeda efektyviau naudoti energiją ir ekonomiškiau vėdinti patalpas, kartu pagerinant patalpų oro kokybę ir sumažinant kondensaciją bei drėgmę.
Šilumos atgavimo įrenginiai tipai taip pat skirstomi į rotacinius ir plokštelinius.
- Plokšteliniai rekuperatoriai pigesni, efektyvesni, tyliau dirba ir grąžina iki 95 % išmetamos šilumos. Juose nesimaišo srautai ir kvapai. Viena iš naudingų plokštelinių rekuperatorių sąvybių ta, jog jie šalina drėgmę, tačiau tai reiškia jog vyraujant itin žemai temperatūrai šilumokaitis gali apledėti. Todėl būtinas kondensato nuvedimas, be to rekomenduojama įsirengti pašildymo teną
- Rotaciniai rekuperatoriai savo ruožtu nedžiovina kambarių oro, bei ir nerenka kondensato, todėl jų šilumokaičiams negresia užšalimas. Šie įrenginiai yra šiek tiek brangesni, jų efektyvumas siekia iki 80 % grąžinamos šilumos. Jie sunaudoja šiek tiek daugiau elektros energijos ir turi rotorių kuris yra linkusi gesti dalis.
Bet kokiu atveju, abiejų tipų rekuperatorių šilumokaičiai šiais laikais veikia labai efektyviai, o elektros energijos suvartojimas yra minimalus.
Galimybė sumažinti šildymo išlaidas
Rekuperacinės arba šilumos atgavimo sistemos yra praktiškas sprendimas, nesvarbu ar gyvenamosioms ar viešosioms erdvėms. Jos užtikrina efektyvų vėdinimą ir šilumos taupymą, per valandą pakeisdamos 50 – 80% pastato oro tačiau sugrąžindamos net iki 95% šilumos. Retas kuris susimąsto jog taip yra taupomi ir namų šildymo sistemos resursai todėl mažėja išlaidos ne tik suvartojamam kurui, bet ir įrangos priežiūrai.
Netgi mažuose butuose racionalu įsirengti mini rekuperatorių kuris ženkliai sumažins energijos sąnaudas, o tuo pačiu ir sąskaitas už šildymą.
Komfortiškesnis būstas
Šiuolaikiniai namai statomi labai sandarūs, taip siekiant jog į aplinką būtų spinduliuojama kuo mažiau šilumos. Tačiau jeigu pastate nėra įrengtos pakankamai našios ventiliacijos sistemos, jame pradės kauptis drėgmė, alergenai, dulkės ar kitos nepageidaujamos dalelės nuo džiūstančių statybinių medžiagų, bei daugintis pelėsis. Rekuperatorius patikimai šalina visus šiuos išvardintus teršalus. O filtruodamas iš lauko tiekiamą orą dar ir apsaugo nuo dūmų, ir žiedadulkių, kas yra ypač svarbu alergiškiems ar kvėpavimo takų ligomis sergantiems žmonėms.
Nebereikia vėdinti namų atidarant langus ir taip sukeliant skersvėjį. Jeigu tokiu būdu būtų vėdinama kai lauke labai karšta arba šalta, kambaryje kurį laiką dar vyrautų nemaloni temperatūra.
Įvairūs tyrimai daug kartų parodė, kad pagerėjusi patalpų aplinkos kokybė, įskaitant kvėpuojamą orą, padvigubino gyventojų kognityvinius gebėjimus. Švarus oras naudingas ne tik mūsų kūnams, bet ir protui.
Susisiekime!
Apibendrinant galima teigti, kad naudojant rekuperaciją, pastato gyventojai gali džiaugtis geresne patalpų oro kokybe ir aplinkai draugiškesnėmis energijos sąnaudomis. Jeigu nusprendėte jog jums yra reikalingas rekuperatorius, pasikonsultuokite su mūsų meistrais. Parašykite elektroniniu paštu [email protected] arba skambinkite telefonu +37061042778 ir mielai padėsime suprasti jūsų poreikius ir išrinkę sumontuosime jums tinkamiausią įrenginį.